Vuokranantajakiertue 2024: kohti uutta vuokralainsäädäntöä

11.1.2024

Oikeusministeriössä on valmisteilla merkittävin vuokralainsäädännön päivitys lähes 30 vuoteen, ja ministeriön työryhmätyö on parhaillaan käynnissä. Yhdistyksen 25-vuotisjuhlavuoden Vuokranantajakiertueella helmi-maaliskuussa juristimme kiertävät ympäri Suomen keskustelemassa nykylainsäädäntöön liittyvistä kehitystarpeista. Kiertueen tilaisuudet ovat avoimia jäsenillemme.

Kiertueen avulla keräämme arvokasta tietoa vaikuttamistyön tueksi, ja samalla osallistujat pääsevät kuulemaan ajankohtaisinta tietoa lainsäädännön uusista tuulista. Vuokralainsäädännön historiaa, nykylainsäädäntöön liittyviä ongelmakohtia sekä jo tunnistettuja muutostarpeita esittelevät kiertuepaikkakunnilla sekä webinaarissa joko yhdistyksen juristi Saara Penttilä, juristi Susanna-Maria Aarnivuo tai lakiasiainjohtaja Tarik Ahsanullah.

Kiertueaikataulu

 • ti 6.2.                Espoo
 • ke 7.2.              Vantaa             
 • ti 13.2.              Turku
 • ke 14.2.            Vaasa
 • ti 20.2.              Tampere
 • ke 21.2.            Jyväskylä
 • to 22.2.            Oulu                 
 • ke 28.2.            Kuopio
 • to 29.2.            Joensuu          
 • ti 5.3.                Lahti
 • ke 6.3.              Hämeenlinna
 • to 7.3.              Helsinki           
 • ti 12.3.              Webinaari

Kaikki kiertueen tilaisuudet järjestetään klo 17–19. Katso tarkemmat tiedot tapahtumakalenterista, ja ilmoittaudu mukaan!